یکی از برترین مقاصد مهاجرتی در دنیا، کشور کانادا است که سالیانه مهاجران زیادی به ویژه ایرانیان به این کشور مهاجرت میکنند. مهاجرت به کانادا برای ایرانیان همواره یک گزینه همیشگی بوده است و با توجه به آمار به دست آمده، در حدود 400 هزار ایرانی در کانادا زندگی میکنند. کشور کانادا با برخورداری از فرصت های شغلی بسیار زیاد و متنوع برای تمام افراد، بهره مندی از سیستم آموزشی توسعه یافته، ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی رایگان و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایه گذاری ایمن و حمایت ویژه از استارتاپ ها، یکی از پرطرفدارترین و بی رقیب ترین مقاصد مهاجرتی در دنیا است. طی سال های اخیر آمار مهاجرت به کانادا به طور چشمگیری افزایش یافته است. در این نوشتار قصد داریم هر آنچه را که باید در رابطه با مهاجرت به کانادا بدانید مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای این مطلب با هلی ویزا همراه باشید.

مزیت های مهاجرت به کانادا

دریافت اقامت کانادا مزیت های زیادی به همراه دارد که در ادامه بهترین و مهم ترین مزیت های مهاجرت به کانادا را به شما ارائه خواهیم کرد :

طبق گزارش U.S News یکی از بهترین کشورها برای زندگی، کانادا است چرا که در این کشور کیفیت زندگی بالا است. به دلیل رشد و پیشرفت اقتصادی کانادا یکی از 10 کشور برتر اقتصادی است. این کشور با برخورداری از بازار کار مناسب جهت همه جایگاه های شغلی فرصت های کاری دارد. این کشور با تنوع فرهنگی و ملیت های متفاوت شامل بیش از 200 ملیت، فرهنگ و نژاد مختلف است. برخورداری از مناظر طبیعی و حیرت انگیز مزیت مهم دیگر اقامت کانادا است. از لحاظ خدمات درمانی و امنیت، کانادا جز 10 کشور برتر جهان است. بهره مندی از سیستم آموزش عالی مزیت مهم مهاجرت به کانادا است.

شرایط دریافت اقامت کانادا

جهت مهاجرت به کانادا روش ها و شرایط مختلفی وجود دارد که افراد متقاضی باید این شرایط را داشته باشند، در ادامه شرایط عمومی و اختصاص برای مهاجرت به کانادا را مورد بررسی قرار میدهیم.

.

 • داشتن تمکن مالی
 • برخورداری از دانش زبان
 • شرایط سنی لازم
 • گواهی تأیید سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تکمیل تمامی مدارک مورد نیاز

شرایط دریافت اقامت کانادا

برای مهاجرت به کانادا از هر روشی که اقدام کنید، پس از مدت حدودا 2 سال قادر هستید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. کشور کانادا جهت رشد اقتصادی به نیروهای کار حرفه ای و سرمایه گذاران نیاز دارد و امکان دریافت اقامت دائم را برای تمام مهاجران فراهم کرده است. جهت دریافت اقامت دائم کانادا، متقاضی باید پس از اینکه به کانادا مهاجرت کرد، پس از حضور در این کشور به مدت 2 سال یا 730 روز در یک دوره 5 ساله به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا مراجعه کرده و لازم به ذکر است نیازی نیست که این 730 روز به طور پی در پی باشد. پس از دریافت اقامت دائم کانادا قادر خواهید بود در هر استان اقامت داشته و برای هر کارفرما در این کشور کار کنید. اما اگر شهروندی کانادا را نداشته باشید، از یک سری مزیت ها محروم خواهید شد. شما میتوانید پس از دریافت اقامت دائم کانادا و پس از گذشت مدتی برای شهروندی کانادا نیز درخواست دهید و موفق به دریافت کارت سیتیزنشیپ کانادا شوید و بتوانید از تمام مزیت های یک شهروند کانادایی برخوردار شوید. جهت اخذ شهروندی کانادا میبایست حداقل به مدت 1095 روز یعنی 3 سال در طی 5 سال از تاریخ درخواست شهروندی، در این کشور حضور داشته باشید.

روش های مهاجرت به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا شامل مهاجرت تحصیلی، ازدواج، مهاجرت از راه برنامه های استانی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت کاری است. در ادامه برترین روش های مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

مهاجرت کاری به کانادا

کشور کانادا طی سال های اخیر با کمبود جدی نیروی کار مواجه شده است. بنابراین قسمت بزرگی از نیروی کار مورد نیاز را از مهاجران فراهم میکند. حدود 40 درصد از مهاجران به کانادا از راه برنامه های مهاجرتی کاری موفق به دریافت اقامت کانادا شده اند. شخص متقاضی مهاجرت کاری به کانادا باید ابتدا مشاغل مورد نیاز کشور کانادا را بررسی کند و سپس با دریافت ویزای کاری کانادا به این کشور مهاجرت کند. شرایط عمومی مهاجرت کاری به کانادا عبارتند از :

 • داشتن سن 18 سال به بالا
 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم ( به جز روش خرید بیزینس و اسکیلد ترید)
 • داشتن حداقل یک سال سابقه کار
 • مدرک زبان حداقل CLB 4
 • جاب آفر کانادا

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یک پیشنهاد رسمی است که توسط کارفرمای کانادایی به نیروی کار توانمند جهت اشتغال در یک شرکت کانادایی داده می‎شود. استفاده از ویزای جاب آفر کانادا یکی از راه های مهاجرت به کانادا است. کارفرمای کانادایی میبایست به شخص متقاضی یک پیشنهاد شغلی بدهد و به اداره مهاجرت کانادا نشان دهد که این موقیعیت شغلی در کانادا پیدا نمیشود. شما میتوانید با خیال آسوده اخذ ویزای جاب آفر کانادا را به گروه مهاجرتی هلی ویزا بسپارید.

اشتغال پس از تحصیل در کانادا

اشتغال پس از تحصیل در کانادا که تحت عنوان PGWP شناخته شده است، در اصل یک مجوز کار موقت است که از سوی یک موسسه آموزشی منتخب به دانشجویان خارجی داده میشود و به آنها اجازه میدهد دانشجویان خارجی فارغ التحصیل پس از پایان تحصیلات بتوانند برای مدتی مشخص در این کشور اشتغال داشته باشند. با ویزای کار پس از تحصیل در کانادا این امکان برای شما وجود دارد که تا 3 سال دیگر در کانادا کار کنید و برای اخذ اقامت دائم کانادا شرایط لازم را به دست آورید. شرایط دریافت ویزای PGWP به قرار زیر است :

 • پس از اخذ دیپلم تحصیلات باید به صورت تمام وقت باشد.
 • تا حداکثر 180 روز پس از فارغ التحصیلی درخواست خود را ارائه دهید.
 • دانشکده، کالج یا موسسه باید مورد تایید دولت های استانی باشد.
 • از یک موسسه آموزشی منتخب فارغ التحصیل شده باشد.
 • استفاده نکردن از مجوز PGWP در گذشته
 • برخورداری از ویزای تحصیلی معتبر
 • برنامه PGWP به دانشجویان بین المللی این امکان را میدهد تا بتوانند تجربه کاری کانادایی کسب کنند.

مهاجرت به کانادا با ICT

یکی دیگر از روش های مهاجرت کاری به کانادا، برنامه ICT  است. با این برنامه شرکت های بین المللی میتوانند به صورت موقت نیروهای کار دارای شرایط لازم را جهت بهبود اثر بخشی مدیریت و افزایش رقابت در بازارهای خارج از کشور به کانادا انتقال دهد. همچنین این برنامه این امکان را به شرکت های کانادایی میدهد که نیروهای کار خارجی را پیش از این به استخدام شرکت درآمده اند، جهت جبران جایگاه های شغلی خاص یا منتقل کردن دانش تخصصی به نیروی کار کانادایی استخدام کنند.

مهاجرت به کانادا از روش اسکیل ورکر

اسکیل ورکر (Skill Worker)یک روش دیگر برای مهاجرت به کانادا است که  یک برنامه مهاجرتی فدرال است که به نیروهای کار توانمند و با تجربه امکان مهاجرت دائم به کانادا را میدهد. این برنامه جهت کمک به جبران نیروی کار خاص در کانادا و جذب نیروی کارماهر، که قادر هستند به اقتصاد کانادا کمک کنند، تدوین شده است. جهت پذیرفته شدن در برنامه اسکیل ورکر کانادا، باید دارای شرایط حداقلی زیر باشید.

 • سن بین 18 تا 47
 • حداقل تحصیلات لیسانس
 • 1 سال سابقه کار
 • داشتن جاب آفر جهت کسب امتیاز بالاتر
 • حداقل نمره 7CLB  زبان انگلیسی یا نمره 6 آیلتس جنرال در چهار مهارت و یا NCLC7 در زبان فرانسوی
 • تمکن مالی

مهاجرت به کانادا با استفاده از مشاغل فنی و حرفه ای

یکی دیگر از راه های برنامه مهاجرتی روش Skilled Trades است که به افرادی که دارای مشاغل فنی و حرفه ای هستند، مجوز مهاجرت دائم به کانادا را میدهد. مشاغل فنی و حرفه ای در کشور کانادا تقاضای زیادی دارند و برای اقتصاد کشور کانادا لازم و ضروری هستند.

تفاوت اصلی بین اسکیل ورکر و اسکیل ترید این است که اسکیل ورکر به شغل هایی مثل مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی پلیمرو …و دارای مدرک دانشگاهی اشاره میکند اما اسکیل ترید به مشاغلی مانند جوشکاری، مشاغل تعمیراتی، نجاری و برق خودرو و … اشاره دارد.

مهاجرت از روش تجربه کانادایی

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت از طریق اکسپرس انتری، تجربه کانادایی است که توسط آن به دانشجویان فارغ التحصیل و نیروهای کار موقت خارجی که حداقل یکسال تجربه کار حرفه ای در کانادا و مهارت زبان لازمه را دارند، اجازه میدهد که جهت دریافت اقامت دائم کانادا درخواست خود را ارائه دهند. کمک به تازه واردهای خارجی و کمک به رشد اقتصادی کشور کانادا دلیل اصلی طراحی این روش است که برپایه یک سیستم امتیاز بندی عمل میکند و این امتیاز بندی دارای معیارهایی است که متقاضی از مجموع آنها امتیازی را به دست می آورد و وضعیت او مورد سنجش قرار میگیرد.

سیستم اکسپرس انتری (Express Entry)

سیستم اکسپرس انتری یکی از سریع ترین روش های مهاجرت به کانادا است و براساس امتیاز بندی است. در سیستم اکسپرس انتری با توجه به شرایط شما به شما امتیاز داده میشود و هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، شانس اینکه بتوانید اقامت کانادا را به دست آورید بیشتر است. در این سیستم، رتبه بندی متقاضیان براساس زیر انجام میشود.

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • مهارت زبان
 • میزان انطباق پذیری
 • داشتن جاب آفر یا پیشنهاد شغلی

این سیستم جهت ورود مهاجران دارای 4 برنامه است که در ادامه آنها را معرفی کرده ایم :

 • اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Class)
 • اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)
 • تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 • مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs)

برنامه مهاجرتی آتلانتیک

برنامه مهاجرت آتلانتیک کانادا (AIP) به کارفرمایان در استان های نیوبرانزویک، آتلانتیک نیوفاندلند، لابرادور و نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد اجازه میدهد تا نیروهای کار نیمه متخصص خارجی، متخصصان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که قصد دارند در این منطقه کار کرده و زندگی کنند را جذب کنند و از این طریق موفق به دریافت اقامت کانادا شوند. شرط مهم و اصلی جهت مهاجرت به این مناطق داشتن سابقه کار، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و تمکن مالی است. 

مهاجرت به کانادا توسط برنامه‌های استانی

دولت کانادا به استان‌ها این اختیار را داده است تا بتوانند با توجه به نیازهای خود در زمینه سرمایه‌گذاری، کار و تحصیل و … مهاجر جذب کنند. بنابراین برنامه‌های استانی کانادا (Provincial Nominee Programs) یا PNP به وجود آمد که ویژه کار و زندگی در یک استان هستند. تمامی استان های کشور کانادا به جز ایالت کِبِک (Quebec)برای PNP برنامه مختص به خود را دارند. لازم است بدانید با دریافت جاب آفر کانادا در یک استان، سرمایه گذاری  یا سیستم اکسپرس انتری قادر هستید به یکی از استان های کانادا مهاجرت کنید.

روش اول: برنامه تجربه کار کبکی

یکی از برنامه‌های استانی کانادا جهت  نیروهای کار و دانشجویان خارجی، برنامه تجربه کار کبکی (PEQ) است. این برنامه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا از راه یک فرآیند سریع جهت دریافت اقامت دائم در این استان درخواست دهند.

مهاجرت افراد متقاضی نیاز به حداقل 6 ماه کار یا تحصیل در کبک، مهارت زبان فرانسه، عدم سوءسابقه کیفری و بودجه کافی نیاز دارد. در ادامه شرایط اقامت در کانادا از روش تجربه کار کبکی را معرفی کرده ایم. این برنامه ویژه این استان است و متقاضی میبایست در این استان ساکن باشند و ادامه زندگی نیز در کبک باشد. در این روش باید حتما در استان کبک کار یا تحصیل کرده باشید و در کبک دارای سابقه کار و سابقه تحصیل باشید. همچنین باید بتوانید نشان دهید که از زبان فرانسه یا انگلیسی سطح کافی دارید و مدرک زبان داشته باشید. برای حمایت از خود و اعصای خاتواده هزینه کافی داشته باشید و در خاک کانادا سوء سابقه کیفری نداشته باشید.

روش دوم: برنامه استانی ساسکاچوان

یک برنامه مهاجرتی دیگربه کانادا برنامه مهاجرتی ساسکاچوان (SINP)  است که به این استان این امکان را می‌دهد تا از میان متقاضیان مهاجرت به ساسکاچوان نامزد بگیرد. این برنامه دارای روش های مختلفی جهت نیروهای کار ماهر، صاحبان مزارع و کارآفرینان است و متقاضی برای درخواست باید دارای تمام شرایط باشد. جهت مهاجرت به ساسکاچوان روش های زیر وجود دارند :

 • روش نیروی کار متخصص بین‌المللی
 • جاب‌آفر
 • اکسپرس انتری
 • تجربه کاری ساسکاچوان
 • کارآفرینان و مزرعه‌داران
 • مشاغل پر تقاضا

روش سوم: برنامه استانی نوا اسکوشیا

برنامه استانی نوا اسکوشیا یکی دیگر از زیرمجموعه‌های برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا، است که با استفاده از آن قادر هستید به استان زیبای نوا اسکوشیا مهاجرت کنید و از این راه به دریافت اقامت دائم کانادا برسید. این برنامه به استان نوا اسکوشیا امکان میدهد که متقاضیان را جهت دریافت اقامت دائم کانادا در این استان نامزد کند.

روش چهارم: برنامه استانی بریتیش کلمبیا

استان بریتیش کلمبیا یکی دیگر از استان‌های پرطرفدار کانادا برای ایرانیان جهت کار و زندگی است. این استان به دلیل برخورداری از آب‌وهوای دلپذیر، حمایت همه‌جانبه از کارآفرینان و استارتاپ‌ها و بازار کار عالی به یکی از مقاصد پر تقاضا برای مهاجرت تبدیل شده است. این برنامه مهاجرتی از سه روش مهاجر جذب میکند :

 • روش تخصص و مهارت بریتیش کلمبیا (Skill immigration)
 • روش سیستم اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا (Express Entry BC)
 • روش برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا (Entrepreneur immigration)

مهاجرت تحصیلی به کانادا

یک فرصت دیگر جهت دریافت اقامت دائم کانادا، مهاجرت تحصیلی به کانادا است. جهت تحصیل در کانادا ویزاهای متنوعی صادر میشود که بنابر شرایطتان میتوانید با استفاده از آنها به کشور کانادا مهاجرت کنید. کوآپ یکی از روش های دریافت ویزای تحصیلی کانادا است که با استفاده از آن میتوانید به صورت همزمان در کانادا کار کنید و یا به تحصیل بپردازید. دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل به 2 زبان انگلیسی و فرانسه از مزیت های تحصیل در کانادا است. مهمترین شرایط تحصیل در کانادا عبارتند از  :

 • از نظر سنی بهتر است زیر 45 سال باشند.
 • تمکن مالی
 • داشتن نامه پذیرش از کالج یا دانشگاه
 • داشتن مدرک زبان تعیین شده از سوی دانشگاه

مهاجرت به کانادا از روش سرمایه‌ گذاری

با استفاده از ویزای سرمایه گذاری کانادا میتوانید به آسانی اقامت کانادا را دریافت کنید. طبق گزارشات به دست آمده، بانک های کانادا یکی از امن ترین بانک های جهان هستند. همچنین کشور کانادا بهترین کشور برای کارآفرینان است. مزیت های مهاجرت به کانادا از روش سرمایه گذاری عبارتند از :

 • اخذ اقامت دائم برای خود، همسر و فرزندان
 • عدم نیاز به نمره زبان یا مدارک تحصیلی بالا
 • وجود فرصت های تجاری عالی برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران
 • ایجاد شدن شرایط دریافت شهروندی یا سیتی‌زن شیپ کانادا
 • داشتن یک زندگی با کیفیت همراه با خدمات بیمه و تحصیل رایگان

روش های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

روش اول: سرمایه‌ گذاری استانی

روش سرمایه گذاری استانی یکی از زودبازده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است که به آسانی قادر هستید اقامت کانادا را دریافت کنید. مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری استانی جهت جذب مهاجرانی طراحی شده است که قادر هستند به توسعه اقتصادی یک استان به خصوص در کشور کانادا کمک کنند و اکثرا از شرایط خاصی مانند حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری، تحصیلات و توانایی زبان برخوردارهستند. این شرایط میتواند با توجه به استان و نوع برنامه متفاوت باشد. استان‌هایی از کشور کانادا که می‌توانید در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید به قرار زیر هستند :

 • مانیتوبا
 • بریتیش کلمبیا
 • انتاریو
 • ساسکاچوان
 • کبک
 • آلبرتا
 • پرنس ادوارد
 • نیوبرانزویک
 • نوا اسکوشیا

روش دوم: از طریق کارآفرینی

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کانادا، دریافت ویزای کارآفرینی کانادا است که به کمک آن و با برخورداری از شرایط لازم میتوان اقامت کانادا را به دست آورد. برنامه های کارآفرینی مختلفی که به وسیله ی استان های کانادا طراحی شده اند، سالیانه کارآفرینان زیادی را از اکثر نقاط دنیا جذب میکنند. کم ترین فشار تجاری مالیاتی در میان کشورهای G7  در کشور کانادا است. شرکت های کانادایی در قیاس با دیگر کشورهای غربی نرخ مالیات پایینی دارند. به همین دلیل یکی از مقاصد جذاب برای کارآفرینان در سرتا سر جهان، کشور کانادا است.

روش سوم: خوداشتغالی کانادا (self-employed)

این برنامه  به افراد امکان میدهد تا به طور دائمی به عنوان یک فرد خود اشتغال به کانادا مهاجرت کنند. روش خود اشتغالی کارکنان مختص هنرمندان و ورزشکاران است. ورزشکاران حرفه‌ای و افراد فعال در  شاخه‌های هنری و فرهنگی و دارای سوابق کاری مرتبط و رزومه قوی، قادر هستند از این روش شرایط اقامت کانادا را برای خود به وجود آورند.

شرایط مهاجرت به کانادا با استفاده از برنامه خود اشتغالی

 • داشتن تجربه کافی در زمینه فعالیت های فرهنگی و ورزشی
 • متقاضی باید بتواند در زندگی فردی یا ورزشی سهم قابل توجهی داشته باشد.

روش چهارم: راه اندازی استارتاپ

یک برنامه مهاجرتی جهت جذب کارآفرینان خارجی، برنامه ویزای استارتاپ کانادا است که قصد دارند کسب و کار خود را در کانادا راه اندازی کنند.کانادا یکی از برترین کشورها جهت راه اندازی استارتاپ است که به کمک آن میتوانید اقامت کانادا را نیز به دست آورید.

حداقل شرایط مورد نیاز

 • باید دارای یک ایده کسب‌وکار باشید که نوآورانه بوده وبرای ایجاد شغل و کسب درآمد در کانادا پتانسیل لازم را داشته باشد.
 • دریافت نامه حمایتی از سازمان‌های حامی و مورد تأیید کانادا
 • ایده کسب و کار شما نوآورانه و در سطح جهانی رقابت پذیر باشد.
 • عدم سوءپیشینه
 • برخورداری از مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • تمکن مالی

روش پنجم: ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی دیگر از راه های سرمایه‌گذاری در کانادا است که به کمک آن به آسانی می‌توانید اقامت این کشور را به دست آورید. افراد به وسیله این برنامه مهاجرتی میتوانند اداره یک کسب و کار در کانادا را بر عهده بگیرند. جهت ثبت شرکت در کانادا باید از روش ثبت شرکت استانی یا فدرال اقدام کنید. در روش استانی به دلیل اینکه برای ثبت شرکت استان خاصی انتخاب میشود، شرایط هر استان با استان دیگر متفاوت است. مهم ترین و اصلی ترین شرایط اخذ ویزای کانادا از طریق ثبت شرکت شامل موارد زیر می باشد :

برای ثبت شرکت در کانادا متقاضیان میتوانند یکی از 4 شرکت زیر را انتخاب کنند :

 • شرکت خصوصی (Sole Proprietorship)
 • شرکت مشارکتی (Partnership)
 • شرکت سهامی (Corporation)
 • شرکت تعاونی (Cooperative)

روش ششم: خرید بیزینس

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت کانادا و سرمایه‌گذاری در این کشور، خرید بیزینس است. در این روش، متقاضی این امکان را دارد  با خرید یک کسب‌وکار در کانادا، ویزای Work Permit  کانادا را دریافت کند. متقاضی پس از دریافت این ویزا و آغاز به کار هم قادر است جهت اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهد.

شرایط خرید بیزنس در کانادا

 • حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
 • دارای سابقه کار از نوع مدیریتی و حداقل 3 سال
 • سرمایه مورد نیاز از 150 هزار دلار به بالا
 • داشتن دانش زبان پایه
 • حداقل 50% سهم خرید از سهام کسب‌وکار

مهاجرت به کانادا از روش ازدواج

یکی از آسان ترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج است؛ اما افرادی که تصور می‌کنند ازدواج صوری ، باعث ورود آن‌ها به کانادا میشوند، تصور بسیار اشتباهی دارند. جهت مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج داشتن شرایط زیر بسیار مهم است :

 • سن بالای 18 سال
 • با فردی ازدواج کنید که شهروندی یا اقامت دائم کانادا را دارد.
 • تایید سلامت پزشکی شما
 • روابط شما صوری یا ساختگی نباشد.

لازم است این نکته را بدانید که از دواج با یک شهروند کانادایی شما را ه تابعیت کانادا نمی رساند و شما باید با همسر کانادایی خود وارد این کشور شده و دست کم به مدت 3 سال در کانادا زندگی کنید. پس از گذشت 3 سال میتوانید اقامت کانادا را به دست آورید.

مهاجرت به کانادا با زبان فرانسه

یکی از گزینه های شرایط اقامت کانادا داشتن مدرک زبان فرانسه است. اکسپرس اینتری یکی از روش های مهاجرت به کانادا با مدرک زبان فرانسه است. از سه روش زیر میتوانید برای دریافت اقامت کانادا با مدرک زبان فرانسوی اقدام کنید :

 • اسکیل ورکر
 • اسکیل ترید
 • تجربه کانادایی

مهاجرت از طریق تحصیل، یکی دیگر از این روش‌ها است. هر چند اقامتی که که از این روش کسب می‌کنید موقت است, اما بعداً قادر هستید روش‌های دیگری را نیز درخواست دهید و اقامت دائم خود را دریافت کنید. بیشترین آمار جمعیت فرانسوی‌ زبان‌ها را در دنیا استان کبک کانادا دارد.

مدرک زبان مورد نیاز جهت مهاجرت به کانادا

مدرک زبان یکی از مشکلات اصلی متقاضیان مهاجرت است. کانادا یکی از  کشورهای دو زبانه است و زبان انگلیسی و فرانسوی هر دو از زبان های پرکاربرد در این کشور هستند. برای مهاجرت به کانادا  3 نوع آزمون و مدرک زبان تایید شده است :

 • آیلتس (IELTS)
 • سلپیپ (CELPIP)
 • تِف (TEF)

با مهارت داشتن بر دو زبان انگلیسی و فرانسه، شانس اخذ ویزای کانادا در برنامه‌ای مثل اکسپرس اینتری بالاتر است.

مهاجرت به کشور کانادا از طریق ویزای توریستی

یک گزینه بسیار مناسب جهت سفر و گشت و گذار در کانادا، ویزای توریستی کانادا است. هر چند این ویزا فقط برای گردش و تفریح صادر نمی شود .  ویزای توریستی کانادا 3 نوع است:

ویزای سینگل کانادا (Single entry visa)

با استفاده از این ویزا میتوانید تا 6 ماه در کشور کانادا بمانید و این ویزا از نوع یکبار ورود است. اگر به خروج از کانادا تمایل داشته باشید و یا خواهید ورود مجدد داشته باشید، میبایست برای صدور یک ویزای جدید درخواست ارائه دهید.

سوپر ویزای کانادا (Super Visa)

با ویزای توریستی کانادا اقامت شما موقتی است و ویزای توریستی یک روش مهاجرتی محسوب نمی شود.

مهاجرت از طریق فامیلی، خانوادگی و اسپانسرشیپ

جهت اخذ اقامت از طریق این روش میبایست یکی از اعضای خانواده درجه یک شما مثل پدر، مادر، برادر، خواهر و فرزندان شما شهروند کانادا باشد. این فرد مقیم کانادا باید جهت حمایت مالی از شما توانایی لازم را داشته باشد. شما از این طریق ویزای اسپانسر شیپ کانادا را دریافت میکنید. مهاجرت خانوادگی به کانادا ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا است.

مهاجرت به کانادا از روش تولد فرزند

قانون کشور کانادا پایبند به اصل خاک است و هر نوزادی که در کانادا به دنیا بیاید، تابعیت بی چون و چرای کانادا را میگیرد. نکته حائز اهمیت این است که والدینِ کودکی که در کانادا به دنیا آمده امکان دریافت تابعیت کانادا را ندارند و تابعیت تنها به کودکِ متولد شده در خاک کانادا داده می‌شود. اخذ اقامت کانادا از راه تولد فرزند هنگامی برای والدین امکان پذیر میشود که فرزند آنها به سن 18 سال رسیده باشد و با برخورداری از شرایط لازم اسپانسر والدین خود شوند.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

یکی از گزینه های مهاجرت برای افرادی که از نژاد، ملیت و عضویت خود در گروه های اجتماعی هراس دارند، پناهندگی است. این روش روش درست و مناسی تیست و مشاوران نوسسه مهاجرتی هلی ویزا این روش را برای مهاجرت توصیه نمیکند. مسئول رسیدگی به درخواست های پناهندگی کانادا، هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا است. در این روش بررسی درخواست ها با دقت بالایی انجام می شود تا تنها افراد با شرایط لازم بتوانند وارد کانادا شوند.

امتیاز مهاجرت به کانادا

برخی ازروش های مهاجرت به کانادا مثل خود اشتغالی (Self-Employment) و اکسپرس انتری (Express Entry) سیستم امتیازبندی دارند. به طور کلی منظور از امتیازبندی مهاجرت به کانادا، امتیازدهی اکسپرس اینتری است. که در دو مرحله انجام میگیرد. در مرحله اول باید از 100، 67 امتیاز بگیرید و امتیازبندی کلی هم از 1200 است. در هر دوره قرعه‌کشی حداقل عدد قبولی متفاوت است.

هزینه مهاجرت به کانادا

مهم‌ترین بخش برای رفتن به کانادا هزینه مهاجرت به کانادا است. بازهم با توجه به نوع روش مهاجرتی، این هزینه‌ها تغییر میکند؛ اما تمام هزینه‌ای که جهت مهاجرت به کانادا میپردازید، شامل دو بخش اصلی است:

 • هزینه‌های دولتی (انگشت‌نگاری، آزمایش‌های مدیکال، بررسی پرونده مهاجرتی و…)
 • هزینه‌های جانبی (وکیل، ترجمه مدارک و…)

مدارک لازم جهت مهاجرت به کشورکانادا

در هر ورش مدارک مهاجرت به کانادا متفاوت است. مدارک زیر مدارک عمومی و خاصی هساتند که با هر روشی که بخواهید به کانادا مهاجرت کنید میبایست آنها را آماده کنید.

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر و مدت‌دار
 • عدم سوءپیشینه
 • اصل و کپی مدارک شخصی (شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان))
 • مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه بیمه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک معتبر و مدت‌دار زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF, TOEFL)
 • عکس دیجیتالی
 • گواهی ازدواج
 • نتایج معاینه پزشکی
 • مدارک تحصیلی

با توجه به نوع روش مهاجرتی ممکن است به مدارک زیر نیز نیاز داشته باشید :

 • نامه پذیرش دانشگاه (جهت مهاجرت تحصیلی)
 • مدارک دال بر وابستگی به کشور مبدأ (ویژه روش‌های مهاجرت موقت)
 • دعوت‌نامه استانی کانادا (ویژه مهاجرت استانی)
 • نامه جاب آفر یا دعوت‌نامه شغلی (ویژه مهاجرت کاری)
 • مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا (جهت مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ)
 • طرح تجاری یا بیزینس‌پلن (جهت روش‌های استارتاپ و کارآفرینی)

مراحل مهاجرت به کانادا

 • بررسی شرایط لازم: ابتدا شرایط خود را اعم از مدارک تحصیلی، تمکن مالی، مدرک زبان، مدارک مربوط به تخصص و مهارت و … را بررسی کنید، تا بتوانید قدم های بعدی را سپری کنید.
 • انتخاب روش مناسب: بهتر است برنامه مهاجرتی شما  با شرایط، مهارت‌ها و تجربه شما مطابقت داشته باشد.
 • ساخت پروفایل اکسپرس انتری : اگر از روش سیستم اکسپرس انتری درخواست خود را ارائه می‌دهید، باید با ساختن یک پروفایل آنلاین، جزئیات مربوط به تجربه کاری، مهارت زبان، تحصیلات و سایر اطلاعات مربوطه  را ارائه دهید.
 • ارزیابی مدارک تحصیلی : اگر تحصیلات‌تان را در خارج از کانادا تمام کرده اید، احتمالاً باید ECA دریافت کنید.
 • ارائه مدرک زبان: بیشتر برنامه‌های مهاجرتی کانادا از متقاضی مدرک زبان انگلیسی (IELTS) یا فرانسوی (TEF) با نمره خاص می‌خواهند. بنابراین باید این مدرک را ارائه دهید و یا برای دریافت آن در آزمون‌های مربوطه شرکت کنید.
 • محاسبه امتیاز سیستم جامع رتبه بندی:  اگر از روش سیستم اکسپرس اینتری درخواست می‌دهید، به پروفایل شما امتیاز CRS بر اساس عواملی مثل سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت زبان و سازگاری تعلق می‌گیرد. امتیاز CRS امکان دریافت دعوت‌نامه اخذ اقامت کاناد (ITA) را افزایش می‌دهد.
 • ارسال درخواست: پس از دریافت نامه ITA، میبایست یک درخواست کامل را به اداره مهاجرت بفرستید، که شامل ارائه مدارکی مثل گواهی پلیس (برای تائید عدم سوء‌پیشینه)، پاسپورت، معاینات پزشکی و اثبات تمکن مالی است.
 • پرداخت هزینه‌ها: هزینه‌های مربوط به درخواست مهاجرت مانند هزینه‌های پردازش، بیومتریک یا انگشت‌نگاری و حق اقامت دائم را بپردازید.
 • منتظر باشید: پس از ارسال درخواست ، باید در انتظار رسیدگی مقامات مهاجرت کانادا بمانید. در طول این زمان، ممکن است از شما اطلاعات بیشتری خواسته شود یا از شما بخواهند در مصاحبه شرکت کنید.
 • دریافت تاییدیه اقامت دائم: در صورت تایید درخواست، تاییدیه اقامت دائم (COPR) را به دست می آورید. با  این تائیدیه که تاریخ انقضا دارد می‌توانید به کانادا سفر کنید.
 • اخذ اقامت کانادا: پس از کسب تائیدیه COPRو پیش از انقضا اعتبار آن، به کانادا سفر کنید. در همان زمان ورود، افسر مهاجرت مدارک شما را تایید و کرده و برایتان کارت اقامت صادر میکند.

شهروندی کانادا

اخذ شهروندی کانادا ملزم داشتن شرایط زیر است :

 • اقامت دائم کانادا
 • مدت‌زمان زندگی در کانادا (حضور فیزیکی)
 • ثبت مالیات بر درآمد
 • داشتن مهارت زبان
 • قبولی در آزمون شهروندی

اقدامات بعد از مهاجرت به کانادا

 • ارائه مدارک مورد نیاز به مسئولین مربوطه در کانادا
 • ارائه درخواست جهت شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number)
 • ارائه درخواست برای healthcare
 • افتتاح حساب در بانک
 • اجاره یا خرید مسکن
 • ثبت‌نام فرزندان در مدارس
 • دریافت کارت اعتباری (Credit card)
 • شرکت در برنامه‌های دولتی برای تازه‌واردان (Newcomer)

سخن پایانی

در این نوشتار، تمام روش‌ها و موارد برای ورود به کشور کانادا، بررسی شد و به‌طور دقیق و شفاف به شرایط مهاجرت به کانادا پرداختیم. دانستن این نکات مهم در مورد مهاجرت به کانادا، باعث ساده تر و سریع تر شدن روند مهاجرت شما میشود. گروه مهاجرتی هلی ویزا با سالها سابقه و پشتوانه و با برخورداری از مشاوران و کارشناسان خبره و کارآزموده شما را به بهترین نحو در مسیر مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت کانادا همراهی می نماید.

سوالات متداول

چه شرایطی جهت اخذ شهروندی کانادا مورد نیاز است؟

قبول شدن در آزمون شهروندی، داشتن مهارت زبان، ثبت مالیات بر درآمد و اقامت دائم در کانادا از شرایط لازم جهت اخذ شهروندی کانادا است.

هزینه هایی که جهت مهاجرت به کانادا میپردازید شامل چند بخش هستند؟

هزینه های لازم جهت مهاجرت به کانادا شامل هزینه‌های دولتی (انگشت‌نگاری، آزمایش‌های مدیکال، بررسی پرونده مهاجرتی و…) و هزینه‌های جانبی (وکیل، ترجمه مدارک و…) میشود.

برای مهاجرت به کانادا چند نوع مدرک زبان تایید شده است؟

آیلتس (IELTS)
سلپیپ (CELPIP)
تِف (TEF)